Asociatia The Social Incubator + UB

Publicat: aprilie 26, 2018 la 21:10

Universitatea din Bucureşti a încheiat un parteneriat cu Asociaţia The Social Incubator, în vederea demarării unui proiect de incluziune socio-profesională a tinerilor instituţionalizaţi, proveniţi din medii defavorizate şi aflaţi în sub supravegherea Direcţiilor Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului.

Prin acest proiect, Universitatea din Bucureşti se angajează să ofere suport acestor tineri, prin organizarea unor cursuri de pregătire şi meditaţii, care să îi ajute în procesul de învăţare pentru examenul de Bacalaureat.

Participarea studentilor echivaleaza cu stagiul de practica.

În prima etapă, studenţi dornici şi capabili să ofere meditaţii tinerilor la materiile din programa examenului de Bacalaureat, in cazul facultatii noastre la sociologie, trebuie sa se inscrie la coordonatorul de practica (claudia punct ghisoiu@gmail.com).

Studenţii care vor dori să se implice în acest proiect vor participa la un training de informare cu privire la metodele de lucru cu persoanele din grupurile defavorizate asigurat de Asociaţia The Social Incubator şi vor încheia un contract de voluntariat în acest sens.

Meditaţiile vor fi coordonate de către profesorul coordonator de practica şi un reprezentant al Asociaţiei The Social Incubator, care vor stabili împreună detaliile logistice, în funcţie de orarul studenţilor.