Muzeul Naţional de Artă al României

Publicat: aprilie 21, 2016 la 10:47

Adresa: Calea Victoriei 49-53, sector 1, Bucureşti
Persoana responsabilă de practică din instituţie/organizaţie: Silvana Râpeanu, referent educaţie
E-mailul persoanei responsabile de practică: silvana.rapeanu@art.museum.ro
Telefonul persoanei responsabile de practică: 0770519688
Perioada în care se va organiza practica în organizaţia gazdă: oricând permite organizarea Facultăţii de Sociologie şi Asistenţă Socială
Numărul de studenţi pe care instituţia/organizaţia dvs. îi va primi în practică: 4
Din ce ani doriţi să fie studenţii? |X| Anul 2;

Caracteristici ale studenţilor necesare pentru ca ei să fie primiţi la acest stagiu de practică
1. interes real pentru tematica propusă
2. gândire critică
3. interes pentru cercetarea de arhivă şi documentare

|X| Documentare;
|X| Pretestare instrumente de cercetare;
|X| Monitorizare presă;
|X| Alte activităţi

Tematica propusă pentru practică este cercetarea contextului social al artei românești moderne. Subiectele de cercetare pot varia și vor fi negociate individual, însă interesul cade pe explorarea și apoi diseminarea unor aspecte insuficient cunoscute, precum: artistele din expunerea permanentă, asociațiile înființate de artiste, rolul și reprezentarea etniei rome în arta plastică românească etc.

De aceea, practica va presupune:
– cercetare de arhivă
– cercetare de presă veche, cataloage, monografii, articole
– discuţii şi interviuri cu persoane relevante din muzeu și nu numai
– realizarea unui plan de ghidaj cu informaţiile acumulate.

Cercetarea va fi concretizată în minim un ghidaj gratuit (de aprox. 1 oră) pentru publicul muzeului, ţinut de studenţii în practică de minim două ori în anul 2016. Ghidajul se va desfășura în Galeria de Artă Românească Modernă, după un format ce va fi convenit ulterior de muzeu și studenți.
Studenţii pot lucra în echipă dacă preferă şi vor primi consultare pe tot parcursul procesului.

Organizaţia dvs. doreşte să se implice în selectarea studenţilor? |X| Da
Vă rugăm descrieţi ce materiale solicitaţi de la studenţi pentru a-i accepta la practică (scrisoare de motivaţie; simpla înscriere, CV etc)

O foarte succintă scrisoare de prezentare şi motivaţie trimisa la adresa de mail de mai sus şi un interviu informal, în muzeu.