Sondaj de opinie Facebook 2021

Publicat: iunie 24, 2021 la 17:04

Dezvoltarea unei metodologii de realizare a unui sondaj de opinie național cu eșantionare pe platforma Facebook

Proiectul încearcă să dezvolte o metodologie de aplicare a unui sondaj de opinie reprezentativ la nivel național folosind platforma Facebook pentru eșantionare, identificarea subiecților și trimiterea chestionarului.

Activități:
1. participare la training privind metodologia
2. identificarea subiecților și aplicarea chestionarului prin intermediul platformei facebook
3. raportarea problemelor identificate pe parcursul aplicarii chestionarului
4. compararea rezultatelor obținute cu un sondaj realizat pe teren pentru a se verifica validitatea metodei.

Nr. locuri: este nevoie de o echipă între 20-40 de studenți din anii 1 și 2 de la programele Sociologie și Resurse Umane

Durata: două săptămâni, în iulie 2021, în funcție de cum se strânge grupa necesară de studenți.

Coordonatori:
Darie Cristea – darie.cristea@unibuc.ro
Dragoș Ilie – dragos.ilie@unibuc.ro

Inscrierea se face printr-un mail catre cei doi coordonatori.