Stagiu cu Claudia Campeanu 2022

Publicat: iunie 21, 2022 la 11:27

Perioada: iulie-august 2022
Locul: București
Stagiul de practică este un exercițiu colectiv de cercetare și de documentare a micilor magazine de cartier și ateliere independente care mai funcționează în București. Presupune identificarea și maparea lor, documentarea lor vizuală, precum și scurte interviuri cu proprietari/lucrători pentru a le înțelege istoria recentă.

Stagiul presupune următorii pași:

• O întâlnire inițială în care vom discuta metodele și instrumentele;
  • O împărțire a „teritoriilor”;
  • Munca de documentare (identificare, documentare vizuală, scurte interviuri);
  • Încărcarea rezultatelor într-o platformă comună;
  • Prezentarea rezultatelor/discuție (în toamnă);
  • Posibil publicarea materialelor (vom discuta împreună cum).

Fiecare student/ă va identifica și documenta 10 astfel de magazine sau ateliere în perioada iulie-august, urmând propriul calendar. Se pot organiza echipe, dacă studenții preferă.

Pentru înscriere, completați vă rog formularul până pe data de 2 iulie:

Vom avea o primă întâlnire față în față în săptămâna 4-8 iulie, urmând ca restul stagiului să fie făcut în ritmul hotărât de fiecare student/ă în parte.