Asociația Biserici Înlemnite 2 – 2023

Publicat: mai 30, 2023 la 21:27

Denumirea organizației: Asociația Biserici Înlemnite

Adresa: str. H.Heine nr.2 ap.3 Timișoara
Persoana responsabilă de practică din instituție/organizație: Vladimir Obradovici.
(Alexandru Iorga contact FSAS alexandru.iorga@sas.unibuc.ro Tel. 0724469054)
E-mailul persoanei responsabile de practică: vladimir.obradovici@yahoo.com)
Telefonul persoanei responsabile de practică: 0724022988
Perioada în care se va organiza practica în organizația gazdă: 21-27 august 2023
Numărul de studenți pe care instituția/organizația dvs. îi va primi în practică: maxim 4
Din ce ani doriți să fie studenții? |X| Anul 1 și anul 2;

Școala de meșteșuguri tradiționale în lemn de la Povergina (jud. Timiș) are obiectivul formării de specialiști în conservarea patrimoniului cultural din lemn.
Prin programul Timbrul Arhitecturii al O.A.R., în vara anului 2022 un prim atelier s-a desfășurat sub forma unei școli de meșteșuguri în care tinerii ucenici, voluntari și studenți au învățat de la maeștrii dulgheri și pietrari tehnici tradiționale de meșteșug, parte din intervenția de conservare / restaurare a monumentului (biserica de lemn) care a ars parțial în anul 2015.
Anul aceste în luna Iunie se vor desfășura activități specifice de conservare/ restaurare, iar în săptămâna 21-27 august vor avea loc activități culturale, împreună cu comunitatea locală. Ne-am dori ca cei din comunitatea locală să se alăture demersului ca beneficiari direcți în urma procesului de conservare și valorificare a monumentului istoric de arhitectură.
La aceste activități vă invităm să participați cu studenții din cadrul specializării dumneavoastră. Propunem ca subiectele abordate și cercetare să facă obiectul unui proces de co-creație, definite în câteva întâlniri online premergătoare între participanți și echipa noastră.
Organizația noastră poate oferi cazare și masă pentru maxim 4 persoane în săptămâna practicii.

Caracteristici ale studenților necesare pentru ca ei să fie primiți la acest stagiu de practică:

1. interes în valorificareapatrimoniului cultural din lemn;
  2. familiarizarea cu sau dorință de cunoaștere a mediului rural;
  3. dorință de a face cercetare de teren în context multidisciplinar.
    Pe perioada practicii, studenții vor fi implicați predominant în (răspuns multiplu):
    |x| Documentare;
    |x| Conceperea instrumentelor de cercetare;
    |x| Transcriere de interviuri;

Alte activități
Ce alte activități? Realizarea de interviuri, fotografii de documentare și
completarea zilnică a unui jurnal de teren.

Organizația dvs. doreștesă se implice în selectarea studenților? |X| Da;
Vă rugăm descrieți ce materiale solicitați de la studenți pentru a-i accepta la practică (scrisoare de motivație; simpla înscriere, CV etc)

• Scrisoare de Motivație
  • Întâlnire online cu reprezentanți din asociație și colaboratori pentru a se prezenta și în prealabil trimiterea unei înscrieri (Scrisoare de Motivație către Vladimir Obradovici: vladimir.obradovici@yahoo.com).