Biroul Incluziune, Echitate si Egalitate de Sanse al UB

Publicat: octombrie 8, 2023 la 18:54

Începând cu anul universitar 2023-2024, Biroul Incluziune, Echitate și Egalitate de Șanse al Universității din București invită studenții din cadrul facultăților de Psihologie, Drept, Științe Politice, Sociologie și Asistență Socială să efectueze stagii de practică în cadrul Biroului.

Printre responsabilitățile pe care le are Biroul Incluziune, Echitate și Egalitate de Șanse se regăsesc: sprijinirea studenților din grupuri vulnerabile, îmbunătățirea accesului la educație de calitate pentru studenții cu cerințe educaționale speciale și celor din grupuri dezavantajate, desfășurarea de programe și campanii de conștientizare în colaborare cu alte structuri UB pentru monitorizarea, prevenirea și combaterea diferitelor forme de discriminare, stigmatizare și pentru promovarea diversității.

Pentru mai multe detalii despre domeniile de activitate puteți accesa pagina: Biroul Incluziune, Echitate și Egalitate de Șanse – UniBuc – Universitatea din București.

În realizarea obiectivelor și activităților propuse din cadrul Biroului este esențială elaborarea de studii calitative și cantitative interne privind situația din cadrul Universității din București pe diverse componente, documentare tematică privind bune practici din afara Universității din
București, consultări, diseminare și promovare adecvată.
În acest context, amintim că stagiul de practică aduce studenților o șansă în plus de a lucra în echipă, a-și extinde rețeaua profesională, a dezvolta și practica deprinderile și cunoștințele acumulate in facultate, a însuși abilități profesionale noi, dar și de a folost informațiile dobândite
pentru lucrările de licență/disertație.

Cei interesați pot lua legătura cu Liviu Nițu (0786.786.280, liviu.nitu@g.unibuc.ro), șef Biroul de Incluziune, Echitate și Egalitate de Șanse și cu Alexandra Dimofte (plan.egalitate@unibuc.ro), membră a echipei de implementare a Planul de Egalitate de Gen – UniBuc.