Institutul de Cercetare a Calității Vieții (ICCV) 2022

Publicat: februarie 7, 2022 la 12:48

Denumirea organizaţiei: Institutul de Cercetare a Calității Vieții (ICCV)
Adresa: București, Calea 13 septembrie, nr. 13, Casa Academiei, etaj 2

Persoana responsabilă de practică din instituţie/organizaţie: Bogdan Voicu
E-mailul persoanei responsabile de practică: bogdan@iccv.ro
Telefonul persoanei responsabile de practică: 0724 311 372

Perioada în care se va organiza practica în organizaţia gazdă: 20 februarie – 20 martie
Numărul de studenţi pe care instituţia/organizaţia dvs. îi va primi în practică: 10

Din ce ani doriţi să fie studenţii? |X| Anul 1 şi anul 2

Caracteristici ale studenţilor necesare pentru ca ei să fie primiţi la acest stagiu de practică
• Eventuala cunoașterea limbii engleze (în special scris)
(interviurile sunt deja realizate în română, cu emigranți din România aflați în UK și Germania; unul dintre interviuri este diferit, fiind în engleză, cu un german aflat la București)
• Studenții vor lucra de acasă, pe propriul computer.

|X| Transcriere de interviuri;
|X| Alte activităţi
• Participare la discuție despre obiectivele cercetării, mod de codificare, utilizare software pentru gestiune a interviurilor.
• Codificare interviuri.
• Eventuală identificare a încă 1-2 intervievați (interviurile sunt realizate în limba
• Studenții vor fi invitați la cel puțin unul din seminariile de prezentare a rezultatelor.
• Organizare: (1) întâlnire comună pentru training (online); (2) transcriere interviuri alocate [accentul va cade pe calitate, nu pe cantitate; în total avem 12 interviuri și intenționăm să avem 4-5 studenți; avem flexibilitate în ce privește timpul și ritmul alocat transcrierii]; (3) codificare a 3-4 interviuri; (4) discuție despre rezultate; (5) invitație de a participa la prezentarea rezultatelor.

Organizaţia dvs. doreşte să se implice în selectarea studenţilor? |X| Da;
Vă rugăm descrieţi ce materiale solicitaţi de la studenţi pentru a-i accepta la practică (scrisoare de motivaţie; simpla înscriere, CV etc)
• CV trimis la adresa de mail de mai sus.