Solidaritate cu refugiatii din Ucraina – 2022

Publicat: februarie 28, 2022 la 14:53

Mesajul Universitatii din Bucuresti

Universitatea din București se mobilizează pentru susținerea studenților și a profesorilor ucraineni și internaționali de pe teritoriul țării vecine, grav afectată de război.

Întreg personalul administrativ al Universitatii din București s-a organizat în aceste ultime zile, reușind să amenajeze 250 de locuri, în vederea cazării studenților și profesorilor din Ucraina. Primele persoane au început deja să sosească. Pe măsura nevoilor, vom rămâne aproape de cei în nevoie și vom răspunde cu aceeași dorință de a ajuta.

De asemenea, Universitatea a deschis două centre de colectare a ajutoarelor materiale pentru refugiații din Ucraina, unde puteți ajuta cu produse igienice, produse alimentare neperisabile sau apa și băuturi răcoritoare:

– Serviciul Social din incinta Campusului Grozăvești (Splaiul Independenței nr. 204, sector 6, București),

– Cantina Mihail Kogălniceanu (Bd. Mihail Kogălniceanu nr. 36-46, sector 5, București).

Vă rugăm și vă îndemnăm să vă alăturați acestui demers sau oricărei alte inițiative de asistență a victimelor conflictului armat din Ucraina.

ATENTIE
Pentru studentii facultatii noastre: participarea la actiunile organizate de Asociatia Studentilor, decanat si rectorat in asistarea refugiatilor din Ucraina de pe teritoriul tarii noastre, prin colectare si distributie de alimente, haine si orice altceva este necesar, se considera stagiu de practica. Trebuie doar sa fie numele vostru trecut pe listele care vor fi trimise mai apoi catre Claudia Ghisoiu sau alti responsabili de practica din lista oficiala.